Fenomen sauny. Czyli dlaczego warto zainwestować w saunę w mieszkaniu lub ogrodzie

27 czerwca 2024 / Aktualności

Soria Moria Sauna

Sauna, choć najczęściej kojarzona z Finlandią, gdzie saunowanie jest niemal rytuałem narodowym, jest praktykowana na różnych kontynentach, od rosyjskiej bani po japońskie onseny. Pierwotnie sauny były używane do gotowania, szycia ubrań, spotkań towarzyskich, opieki nad chorymi a także przygotowań do pochówku i porodu. Tradycyjnie uznawana za przestrzeń świętą, współcześnie sauna to doskonały sposób na relaks i poprawę stanu zdrowia, co sprawia, że globalny trend na saunowanie nie ominął Polski, gdzie coraz częściej decydujemy się na posiadanie własnej sauny w mieszkaniach lub ogrodach.

Popularność sauny na świecie

Sauna stała się eksportowym produktem kultury fińskiej, zdobywając popularność na całym świecie. W przeciwieństwie do innych krajów, gdzie sauny są zwykle postrzegane jako kosztowna aktywność dla nielicznych, w Finlandii pełnią one znacznie bardziej codzienną rolę, a wiele osób ma sauny w swoich domach czy mieszkaniach. Fenomen globalnego trendu na saunowanie został zgłębiony przez dziennikarkę Emmę O’Kelly, która w swojej książce „Sauna: The Power of Deep Heat” przygląda się zdrowotnym i społecznym zaletom saun oraz przedstawia najciekawsze projekty saun na świecie.

Sauny przekroczyły granice geograficzne i różnice kulturowe, stając się uniwersalnym symbolem relaksu i dobrego samopoczucia. Od minimalistycznych i inspirowanych naturą projektów po niestandardowe i wielofunkcyjne sauny, zebraliśmy niektóre z najciekawszych projektów z różnych zakątków świata.

Soria Moria Sauna, Dalen Hotel, Norwegia

Soria Moria Sauna

© Soria Moria Sauna, Dalen Hotel, Norwegia

Soria Moria to projekt sauny zlokalizowany nad kanałem Telemark w Norwegii. Jest częścią większej inicjatywy artystycznej „Tales of the Waterway”, która łączy sztukę i architekturę z lokalnym dziedzictwem. Sauna, zaprojektowana w harmonii z naturą, oddaje hołd tradycjom regionu.

ÖÖD Hotels, Estonia

© ÖÖD Hotels

ÖÖD House to estońska firma produkująca luksusowe sauny i domki lustrzane. Założona w 2016 roku, stawia na minimalizm i integrację z otoczeniem. Projekty ÖÖD są niemal niewidoczne w krajobrazie, a ich budowa opiera się na wieloletnim doświadczeniu twórców w dziedzinie budownictwa ekologicznego. W 2018 roku firma rozszerzyła swoją działalność o ÖÖD Hötels.

Lonna Sauna, Helsinki

© Lonna Sauna

Publiczna sauna na wyspie Lonna w Helsinkach to idealne miejsce dla miłośników fińskich tradycji. Zbudowana z bali sauna oferuje osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn, ogrzewane piecami opalanymi drewnem. Po saunowaniu można schłodzić się w pobliskich wodach Zatoki Fińskiej.

Copen Hot Little Siberia, Kopenhaga

© Copen Hot Little Sibieria

W przestrzeni dawnej stoczni przemysłowej na Refshaleøen w Kopenhadze znajdziemy małe miasteczko saunowe. CopenHot oferuje tradycyjne sauny, wanny z hydromasażem zasilane drewnem i wanny z zimną wodą. Obszar na którym powstały sauny był nazywany Małą Syberią przez dawnych budowniczych statków, ponieważ było to najzimniejsze miejsce na całej wyspie.

Floating Sauna Derby, Australia

© Floating Sauna Lake Derby

Wyłaniająca się z brzegów jeziora Derby, Floating Sauna to kompozycja dwóch pawilonów przypominających nowoczesne stodoły, unoszących się na pontonie, połączonych z brzegiem małym mostem dla pieszych. Sauna pozwala odwiedzającym na połączenie się z naturą poprzez korzystanie z tradycyjnej fińskiej sauny opalanej drewnem i zimne kąpiele
w słodkiej wodzie Bresies Hole (znanej również jako jezioro Derby).

Sauna Wisła, Warszawa

 

© Sauna Wisła

Od 2021 mieszkańcy Warszawy mogą cieszyć się pływającą sauną fińską. Projekt architektów ze studia Kwadratura, został zrealizowany dzięki wsparciu budżetu obywatelskiego, w wyznaczonych godzinach korzystania z sauny jest całkowicie bezpłatne

Joki Sauna, Bydgoszcz

© Joki Sauna

Joki to rezultat połączenia pasji do saun i pływających konstrukcji. Twórcy projektu szukali sposobu na zaangażowanie wody otaczającej Bydgoszcz, zachęcając odwiedzających do korzystania z rzeki przez cały rok. Sauna znajduje się na wodzie i oferuje unikalne doświadczenie relaksu w samym centrum Bydgoszczy.

Rodzaje saun

Sauny występują w różnych formach, takich jak elektryczna, opalana drewnem, dymna i na podczerwień. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zyskującą na popularności saunę na podczerwień, która jest wyłożona naturalnym drewnem i korzysta z energii promienników kwarcowych. Najbardziej tradycyjna jest sauna fińska, charakteryzująca się ciepłym i suchym środowiskiem o temperaturze do 90-100°C. Sauna parowa, znana jako łaźnia turecka lub hammam, charakteryzuje się gorącym i wilgotnym środowiskiem, natomiast sauna dymna wykorzystuje ogień na zewnątrz budynku do ogrzewania ścian, co tworzy ciepłe i zadymione środowisko.

Nowoczesne sauny w mieszkaniach

Gotowe kabiny z sauną do mieszkań można znaleźć już w wymiarach 90×90 cm. Mogą być zainstalowane w łazience lub nie użytkowanym pokoju. Największą popularnością cieszą się sauny domowe o wymiarach 2 × 2 m, oferowane przez wiele firm na rynku. Nowoczesne sauny często posiadają zaawansowane systemy sterowania, pozwalające na dostosowanie temperatury, wilgotności i oświetlenia, a niektóre posiadają programy aromaterapii i zintegrowane systemy dźwiękowe, co zwiększa komfort użytkowania.

Sauny w Ogrodach: prywatne spa

Sauny ogrodowe oferują możliwość relaksu na świeżym powietrzu, co może być korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Dodatkowo, dodanie sauny do ogrodu może zwiększyć wartość nieruchomości i stanowić atrakcyjny element dla potencjalnych nabywców. Zaletą sauny zewnętrznej są niskie koszty jej utrzymania, ponieważ w saunach ogrodowych piece są zazwyczaj opalane drewnem, co jest niezwykle ekonomiczne.

Długoterminowa inwestycja w zdrowie

Fińska tradycja sauny to rytuał zdrowia i dobrego samopoczucia głęboko zakorzeniony w fińskim życiu, nie bez powodu zyskał popularność na całym świecie. Ciepło sauny otwiera pory, sprzyjając wydalaniu zanieczyszczeń i pomagając zachować zdrowie skóry. Uważa się również, że regularne kąpiele w saunie poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez poprawę krążenia i obniżenie ciśnienia krwi. Sauna działa również na mięśnie, pomagając złagodzić napięcie i zmniejszyć bóle. Wielu Finów szuka ukojenia w saunie po długim dniu pracy lub intensywnej aktywności fizycznej. Regularne korzystanie z sauny może wspomagać zdrowie i samopoczucie, co stanowi długoterminową inwestycję w dobre samopoczucie i jakość życia.

Podsumowanie

Globalny trend na sauny świadczy o jej uniwersalnej atrakcyjności; Warianty saun nadal się mnożą, zaskakując coraz nowszymi technologiami, jednak sam rytuał ma swoje korzenie w oryginalnej fińskiej tradycji. Dzięki różnorodności rodzajów saun oraz możliwości ich instalacji zarówno w mieszkaniach, jak i ogrodach, sauna staje się dostępna dla coraz szerszego grona osób. Decydując się na saunę, warto uwzględnić indywidualne preferencje oraz cele długoterminowe, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi i relaksem, jakie sauna może zapewnić przez wiele lat. Sprawdź nasze biuro nieruchomości Poznań i poznaj najnowsze oferty domów i mieszkań.