Naturalne uroki i funkcjonalna prostota: Kawalerka w Poznaniu – projekt Karoliny Eckert (Light/Form/Line) dla Browwar Nieruchomości
Stonowane kolory, naturalne materiały i niewielka, zaledwie 30-metrowa powierzchnia. Oszczędne w środkach wyrazu wnętrze tego projektu to przestrzeń zanurzona w naturalnych materiałach i funkcjonalnej prostocie. Mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Świętego Marcina w Poznaniu powstało z przeznaczeniem na wynajem. Założeniem projektu było stworzenie uniwersalnego wnętrza z maksymalnym wykorzystaniem dostępnego metrażu. W tym celu zmieniono układ mieszkania i wyburzono ściany, tworząc otwartą przestrzeń dzienną, co jednocześnie dało możliwość stworzenia pojemnych szaf ukrytych w spójnej zabudowie.
Centralną częścią tego wnętrza są połączone salon, jadalnia i kuchnia, tworzące wspólną, jasną przestrzeń. Projekt korzysta głównie z naturalnych materiałów. Sosnowe deski na podłodze i odrestaurowane belki stropowe ocieplają wnętrze i nadają mu przytulnego klimatu. Większość elementów została wykonana na zamówienie przez lokalnych rzemieślników.
Część dzienna została podzielona na dwie strefy – wypoczynkową i kuchenną. Aneks kuchenny połączony został ze strefą jadalni, którą tworzy okrągły stół i krzesła w kolorze naturalnego drewna i ultramaryny, która doskonale kontrastuje z matową czernią zabudowy kuchennej. Nad stołem zawisła okrągła lampa z H&M home. Stół i krzesła to projekt firmy The Modern Heroes. Zintegrowane półki i parapet zostały wykonane ze sklejki według projektu architektki. Tak niewielkie wnętrze wymaga dobrze przemyślanego systemu przechowywania. Po prawej stronie od wejścia znajduje się czarna zabudowa, która płynnie łączy się z aneksem kuchennym. Znajdują się w niej szafki na odzież wierzchnią i buty, a także pralka i wiele miejsca do przechowywania. Wnętrze optycznie powiększa i rozjaśnia lustrzana zabudowa w centralnej części mieszkania, która kryje w sobie szafę gospodarczą i trzy segmenty garderobiane.
Wnęka sypialniana została oddzielona płócienną zasłoną zaciemniającą, której dodatkowym atutem jest możliwość sterowania pilotem lub aplikacją. Przestrzeń do przechowywania została również wykorzystana pod łóżkiem. W strefie wypoczynkowej znajduje się rozkładany fotel (Ikea) oraz ikona designu, pochodzący z lat 80. fotel Wassily, proj. Marcela Breuera. Ściany zdobią plakat “Grace” Barrakuz (Beata Śliwińska) oraz minimalistyczny obraz z serii „Playground” autorstwa Karoliny Eckert.
Mimo niewielkiego metrażu udało się również wygospodarować miejsce do pracy z niewielkim biurkiem z litego jesionu (The Modern Heroes). Interesującym akcentem jest tutaj czarny kinkiet z H&M Home.
Elegancka łazienka w ponadczasowym, klasycznym stylu doskonale współgra z całością projektu. Przeważają tu jasny popiel i czerń. Na ścianach i suficie wykorzystano mikrocement, bezpretensjonalny w swojej surowości. Uwagę przyciąga armatura utrzymana w głębokim odcieniu czerni. Tafla lustra od podłogi do sufitu dodaje głębi i lekkości niewielkiemu pomieszczeniu.
To 30-metrowe mieszkanie usytuowane jest na czwartym piętrze oficyny, zapewniając spokój i prywatność. Okna wychodzą na stronę wschodnią z widokiem na Plac Wiosny Ludów. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, umiejętnemu wykorzystaniu przestrzeni oraz wyjątkowemu doborowi mebli, powstała harmonijna i inspirująca przestrzeń, łącząca estetykę i praktyczność. W efekcie powstało wnętrze, którego każdy fragment został dokładnie przemyślany.
Tekst: Martyna Maria Kaczmarek