ODROLNIENIE DZIAŁKI A MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO CZ. I

5 maja 2017 / Aktualności / odrolnienie gruntu

Posiadanie własnego domu w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej pożądane. Wiele osób marzy o posiadaniu własnych czterech kątów bez sąsiada na górze, na dole i po bokach. Dodatkowym atutem jest posiadanie, często niewielkiego, ogródka pozwalającego zrelaksować się po całym dniu pracy. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na działki budowlane należy coś poświęcić, aby coś zyskać. Mianowicie, aby uzyskać coraz więcej gruntów przeznaczonych pod zabudowę należy zmienić ich dotychczasowe przeznaczenie np. z rolnej na budowlaną – procedura nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać.

 Ogólnie rzecz ujmując „odrolnienie” na cele budowlane polega na zmianie przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlane. Grunty rolne dzieli się na klasy z uwzględnieniem zdolności rolnej, przydatności i jakości. Wyróżnia się VI klas, przy czym I klasa stanowi grunt najlepszy, a VI klasa grunt najgorszy. Grunty dwóch ostatnich klas, czyli te najsłabsze jakościowo może odrolnić gmina. W przypadku niższej klasy decyzję podejmuje wojewoda. Mając na uwadze klasy I-III, odrolnienia może dokonać tylko i wyłącznie Ministerstwo Rolnictwa na wniosek gminy przy uchwalaniu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – więc jeśli gmina nie planuje zmiany Miejscowego planu szanse na przekształcenie gruntu są nikłe.

 W związku z nowelizacją przepisów „o ochronie gruntów rolnych i leśnych” dokonaną kilka lat temu obowiązują nowe zasady przekształcania przeznaczenia gruntu. Zacząć należało by od zmiany przeznaczenia gruntu w miejscowym planie, a następnie uzyskać zgodę na wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej. Obydwa wnioski należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wskazać w jakim celu został złożony wniosek, a także odpowiednio go uzasadnić. Procedura dotycząca zmiany przeznaczenia obecnie dotyczy gruntów rolnych I, II i III klasy jeśli obszar do zmiany jest większy niż pół hektara. Zmiana przeznaczenia gruntów o klasie I-III wymagają zgody odpowiedniego Ministerstwa.

 Złożenie i rozpatrzenie wniosku nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Należy dokładnie w nim oznaczyć położenie gruntu i wszelkie niezbędne informacje przeznaczonego do odrolnienia, które warto sprawdzić w ewidencji gruntów rolnych. Do obowiązków wnioskodawcy należy również określenie celu na jaki będzie przeznaczony grunt (np. zabudowa szeregowa). Nie ma w prawie określonego terminu w którym organy powinny rozpatrzyć wniosek i ustosunkować się do niego – procedura może okazać się długotrwała jednakże nie stanowi to reguły.

Autor: Radek Knapek
DZIAŁ PRAWNY BROWWAR NIERUCHOMOŚCI